JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKA OBCEGO? - 6 SPOSOBÓW

Witajcie! Dzisiaj trochę o tym, co w ostatnich dniach przepełnia mój dzień w dużym stopniu - nauka słówek. Tak się składa, że w tym roku będ...Witajcie! Dzisiaj trochę o tym, co w ostatnich dniach przepełnia mój dzień w dużym stopniu - nauka słówek. Tak się składa, że w tym roku będę podchodziła najpierw do olimpiad przedmiotowych, a następnie do egzaminów wstępnych do szkoły, w której lekcje w główne mierze (jeśli nie całkowicie) prowadzone są w języku angielskim. Napiszę więc dzisiaj o tym, co pomaga mi lepiej zapamiętywać trudne słownictwo, a także o sposobach, które łączą naukę z rozrywką. Zapraszam!

1. SŁUCHAM
Jakiś czas temu wpadłam w Internecie na stronę lyricstraining.com, która okazała się świetna pod względem ćwiczenia rozumienia tekstu z słuchu, do tego w towarzystwie ulubionej muzyki. Wybieramy tam jedną spośród wielu piosenek, a następnie dostosowujemy poziom umiejętności.W zabawie chodzi o to, aby uzupełniać luki w tekście słyszanej muzyki w czasie jej trwania. Ta naprawdę daje mnóstwo radości i to chyba jeden z moich ulubionych sposobów na trening słuchu. Co ciekawe, języków dostępnych do wyboru jest naprawdę dużo i nie ogranicza się to tylko do angielskiego.2. CZYTAMNie jest to żadne odkrycie, że czytanie literatury w danym języku bardzo poprawia znajomość słownictwa. Oczywiście nie ma sensu od razu chwytać się za Szekspira lub jakikolwiek tekst pisany wierszem, do tego starą angielszczyzną. Najlepiej zacząć od czegoś niezbyt skomplikowanego - ja rozpoczęłam swoją przygodę z czytaniem po angielsku od książki Harry Potter and the Philosopher's Stone, w której poziom języka jest na tyle prosty, że jestem w stanie zrozumieć tekst bez patrzenia do słownika. Jasne, zdarza się dosyć często, że nie znam danego słowa, jednak mogę domyślić się jego znaczenia z kontekstu zdania.
3. PRZEPISUJĘ I KOLORUJĘ


Ten punkt to akurat kwestia dosyć osobista, nie tylko jeśli chodzi o języki, ale także uczenie się jakiegokolwiek przedmiotu. W moim przypadku najlepiej sprawdza się przepisywanie słówek, które sprawiają mi trudność. Dodatkowo, jestem osobą, która nie może obejść się bez kolorowych długopisów - jeśli mam coś zapisane zwykłym czarnym pisakiem, nie ma szans, aby weszło to do mojej głowy. Robię więc wszystko, aby zwrócić uwagę swojego mózgu na dane wyrazy - zakreślam kolorem, zaznaczam kolorowymi karteczkami, zapisuję na osobnej kartce, używając różnobarwnych cienkopisów. Spróbujcie! Moim zdaniem kolory naprawdę pomagają.

4. MÓWIĘ

Nieczęsto mam okazję rozmawiać z kimś po angielsku, a tak naprawdę dopiero używając języka mówionego, tak naprawdę się uczymy. Na nic się zda cała wiedza gramatyczna, jeśli nie będę potrafiła porozumieć się z kimś, mówiącym w obcym języku. Mój sposób może wydawać się dziwny, ale działa także na wyobraźnię. Najzwyczajniej w świecie wyobrażam sobie jakąś sytuację - na przykład spotkanie z natrętnym nieznajomym Anglikiem, który nie chce dać mi spokoju. Myślę o słowach, których mogę użyć, aby go odpędzić. Potem mogę kontynuować ,,rozmowę" w swojej głowie lub na głos. Ten sposób wydaje się dziwny, ale daje całkiem dużo zabawy.

5. OGLĄDAM FILMY Z NAPISAMI

Nic prostszego - zamiast pomagać sobie dubbingiem włączam angielskie napisy, ewentualnie polskie, lecz wtedy dokładnie słucham słów wypowiadanych przez aktorów. Często sięgam po filmy, które znam bardzo dobrze i wiem, jakie zdanie padnie w danym momencie. Wtedy słucham, jakich słów używa aktor i zapamiętuję je.


6. ENGLISH MATTERSEnglish Matters
to znany magazyn dla osób uczących się języków. Niedawno zamówiłam swoją pierwszą prenumeratę i już teraz mogę stwierdzić, że to doskonały sposób na naukę. Nie dość, że artykuły są ciekawe i na czasie, to przy każdym tekście zamieszczone są słowniczki z trudniejszymi słówkami. Ja oczywiście dodatkowo zakreślam je jaskrawym mazakiem. ;)

To już wszystkie sposoby, z których korzystam, aby uprzyjemnić sobie naukę. Może nie było w nich nic odkrywczego, ale proste rzeczy czasem są najlepsze. A Wy, jak uczycie się języków? :)


____________________________
FACEBOOK: Books of Souls
INSTAGRAM: books.of.souls

You Might Also Like

9 komentarze

 1. Punkty 1, 2, 3 i 5 to moje sposoby na naukę języków obcych. Sprawdzone, polecam. :D Ale prawda jest taka, że każdy ma swój sposób i trzeba po prostu znaleźć ten najlepszy. ;)

  Pozdrawiam,
  Czytanie Naszym Życiem

  OdpowiedzUsuń
 2. Sposób pierwszy był mi dotychczas nieznany, ale pobawią się później tą stroną. Czytać coś tam poczytuję, jednak nie na dłuższą metę. Filmy oglądam z napisami zawsze, czasami jednak decyduję się na obejrzenie w oryginale, stawiając na napisy angielskie, gdyż w niektórych sytuacjach mam problem z wyłapaniem słówek, a tak jest mi wygodniej. English Matters jeszcze nie miałam okazji poznać, ale czuję że się to zmieni. Dla mnie najskuteczniejszym sposobem jest przepisywanie z kolorami :D Tak zapamiętuję najszybciej.
  Pozdrawiam cieplutko,
  gabRysiek recenzuje

  OdpowiedzUsuń
 3. pierwszy raz słyszę o lyricstraining.com. świetny pomysł, będę korzystać. bardzo dużo nauczyłam się słuchając nuzyki i patrząc na teksty, ale nie wpadłam na to, żeby uzupełniać luki :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne sposoby, jednak ja tak nie potrafię :/
  Jedynie koloruje, jak się uczę.
  Pozdrawiam serdecznie
  http://bookparadisebynatalia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Brałam udział w kilku olimpiadach językowych z których wyników byłam naprawdę dumna, a przygotowywałam się do niej po prostu oglądając filmy z napisami, bo może niektórzy w to nie wierzą, ale to naprawdę pomaga, uzupełnianie luk w tekście piosenek to również dobry sposób i myślę, że przy najbliższej okazji go wypróbuję, ogólnie nie mam potrzeby uczyć się do języków, ponieważ bardzo łatwo przychodzi mi zapamiętywanie słówek to i tak bardzo chętnie sprawdziłabym czy to rzeczywiście ułatwia sprawę. Czytanie książek po angielsku również zaczęłam od Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego miałam wtedy jakieś 11-12 lat, ale rzeczywiście jest to jedna z najlepszych lektur do podszkolenia języka angielskiego :)
  Bardzo ciekawy pomysł na posta! ;D
  Pozdrawiam cieplutko :*

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne sposoby, na pewno z nich skorzystam gdyż jestem przed maturą. Osobiście korzystałam tylko z przepisywania :)

  http://livetourevel.blogspot.com/2016/08/domowy-trening-brzucha.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Super sposoby! :D
  Przepisywanie to mój konik, ale pierwsza pozycja wydaje się po prostu świetna.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe metody nauki języków :) Sama z kilku korzystam próbując przyswoić francuski, ale o stronie lyricstraining.com nie słyszałam. Z ciekawości zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Genialne! Akurat za niecały miesiąc wyjeżdżam do Walii i ostatnio u mnie pojawił się post jak mam nauczyć się języka :D muszę szczególnie zwrócić uwagę na punkt 1 :)

  OdpowiedzUsuń