,,JEDWABNIK'' ROBERT GALBRAITH - RECENZJA #28

Tytuł oryginalny: The Silkworm Autor: Robert Galbraith (J. K. Rowling) Rok wydania: 2014 Wydawnictwo: Dolnośląskie Liczba stron: 474 Mo...

Tytuł oryginalny: The Silkworm
Autor: Robert Galbraith (J. K. Rowling)
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Liczba stron: 474
Moja ocena: 9/10

Pisarz Owen Quine znika bez śladu, nie wywołując jednak niepokoju u swoich bliskich. Egocentrycznemu mężczyźnie, który bardzo cenił sobie skandale i sławę, zdarzało się już wychodzić z domu i nie wracać, tylko po to, aby zyskać zainteresowanie mediów. Kiedy jednak jego nieobecność się przedłuża, żona pisarza zatrudnia prywatnego detektywa Cormorana Strike'a i prosi o odnalezienie Quine'a.

Wkrótce Strike odnajduje ciało zamordowanego w dziwnych okolicznościach Owena. Sprawa dodatkowo się komplikuje, kiedy okazuje się, że pisarz był autorem wyjątkowo jadowitego rękopisu, który w bardzo ordynarny i obraźliwy sposób przedstawiał jego znajomych. Nie brakowało zatem osób, które chciałyby uciszyć Quine'a.

Cormoran Strike podejmuje śledztwo, które doprowadzi go na trop bezwzględnego mordercy, z jakim nie spotkał się dotychczas.

Jedwabnik to drugi kryminał z serii o Cormoranie Strike'u, który przeczytałam, zaraz po Wołaniu kukułki. O ile w pierwszej książce nie było do końca wiadomo, czy mamy do czynienia z samobójstwem czy z morderstwem, w Jedwabniku obecność bezwzględnego zabójcy jest bardzo wyraźna. Dodawało to powieści pikanterii i napięcia. Czytając, można było odczuć obecność nieuchwytnego zła, czającego się pomiędzy kartkami.

Kolejny raz zachwycam się niezwykłym stylem J. K. Rowling. Autorka potrafi doskonale poprowadzić intrygującą fabułę, wplatając równocześnie wiele wątków, zagadek i podejrzanych postaci. Uwielbiam bohaterów wykreowanych przez pisarkę - detektyw Cormoran Strike i jego asystentka Robin Ellacott pasują do siebie idealnie, nie tylko w sensie zawodowym. Gdzieś w sercu mam głęboką nadzieję, że w trzeciej książce z serii między tą dwójką coś zaiskrzy.

Motyw zabójstwa w Jedwabniku to niesamowicie zawiła intryga. Zagadka jest właściwie niemożliwa do rozwiązania dla zwykłego czytelnika.W celu jej rozwikłania, trzeba by prowadzić skrupulatne notatki dotyczące treści oraz być całkiem bystrym detektywem.  Mam wrażenie, że tylko sama autorka może wiedzieć, co się tworzy w jej genialnym umyśle. Nie zmienia to faktu, że po poznaniu rozwiązania tajemnicy czytelnik wstrzymuje oddech w zaskoczeniu i wszystko staje się jasne.

Seria o Cormoranie Strike'u jest moją ulubioną serią kryminałów - ma w sobie wszystko, czego szukam w książce: wspaniale ukształtowani bohaterowie, złożona fabuła, trzymająca w napięciu tajemnica i doskonała zbrodnia. Gorąco polecam wszystkim miłośnikom kryminału Jedwabnika i nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po ostatni tom serii - Żniwa zła.
____________________________
FACEBOOK: Books of Souls
INSTAGRAM: books.of.souls

You Might Also Like

2 komentarze

 1. Nie słyszałam o tej książce ale wydaje się być ciekawa :)
  Lubie czasami pomyśleć kto mógł być zabójcą i wyprzedzić koniec książki, a potem poczuć to rozczarowanie :)

  Pozdrawiam :)
  http://czarodziejka-ksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie moja ulubiona część spośród tych, które się ukazały. ;)

  OdpowiedzUsuń