,,Morderstwo odbędzie się'' Agata Christie - RECENZJA #15

Tytuł oryginalny: A Murder Is Announced Autor: Agata Christie Rok wydania: 1950 Nowe wydanie: 2015 Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Lic...

Tytuł oryginalny: A Murder Is Announced
Autor: Agata Christie
Rok wydania: 1950
Nowe wydanie: 2015
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Liczba stron: 304
Moja ocena: 6/10

W lokalnej gazecie niewielkiego miasteczka Chipping Cleghorn pojawia się niepokojące ogłoszenie: ,,Morderstwo odbędzie się...". Zaciekawieni mieszkańcy biorą to za głupi żart i dziecinną zabawę. O wskazanej porze spotykają się w domu Letycji Blacklock w oczekiwaniu na rozpoczęcie czegoś, co w ich wyobrażeniu będzie tylko emocjonującą grą pełną wrażeń. Kiedy zegar wybija ustaloną godzinę, światła gasną i padają trzy strzały z rewolweru. Przerażeni mieszkańcy nie rozumieją tego, co się wydarzyło, kiedy znajdują w domu ciało martwego zamachowca. Tajemniczą sprawę bierze pod lupę wyjątkowo skuteczna w słuchaniu i analizowaniu sąsiedzkich plotek panna Marple. Okazuje się, że nie wszyscy są tymi, za których się podają.

Morderstwo odbędzie się jest drugą na moim koncie książką Agaty Christie i na samym początku oceniałam ją znacznie wyżej niż I nie było już nikogo. Główną różnicą między tymi książkami była obecność postaci zajmujących się śledztwem: podczas gdy w pierwszej przeczytanej przeze mnie powieści akcja odgrywa się bez udziału konkretnego detektywa, w drugiej z nich pojawiają się inspektor Craddock oraz panna Marple. Jestem zdecydowanie za tym drugim schematem książki, bo postacie zajmujące się wykrywaniem przestępstw bardzo mnie fascynują. Dzięki temu na samym początku Morderstwo odbędzie się bardzo mi się podobało jednak później robiło się tylko coraz gorzej.

Niestety nie mogłam do końca wciągnąć się w tę historię. Bardzo opornie szło mi czytanie tej książki i spędziłam nad nią stosunkowo dużo czasu, biorąc pod uwagę, że ma tylko 304 strony. W akcji utworu bierze udział bardzo dużo bohaterów, których często myliłam ze sobą i wprowadzało to niepotrzebny zamęt w mojej głowie.

Oczywiście nie mogę odmówić tej książce doskonałego rozwiązania zagadki, jak przystało na dzieło Królowej Kryminału. Ostatnie strony, na których wszystko się wyjaśnia były bardzo ciekawe i rozwiały wszelkie wątpliwości, co do tego, kto jest winny zabójstwa. Tym, co bardzo cenię w powieściach Agaty Christie jest to, że pozornie nic nieznaczące elementy okazują się mieć kolosalne znaczenie dla śledztwa i układają się jak brakujące części układanki. Z radością mogę powiedzieć, że pierwszy raz udało mi się odgadnąć tożsamość zabójcy - moje pierwsze przeczucie okazało się trafne.

Podsumowując, Morderstwo odbędzie się zrobiło na mnie dosyć przeciętne wrażenie. Początek oraz koniec książki był bardzo udany, jednak środkowa cześć książki nie potrafiła wystarczająco zają
ć mojej uwagi. Spodziewałam się nieco więcej od tej powieści, jednak nadal mogę polecić ją wszystkim lubiącym kryminały. Jest to bardzo dobrze złożona, wielowątkowa zagadka z niespodziewanym rozwiązaniem.
____________________________
FACEBOOK: Books of Souls
INSTAGRAM: books.of.souls

You Might Also Like

1 komentarze

  1. Twórczość Christie cały czas przede mną... mam nadzieję, że uda mi się z "nią" spotkać w te wakacje. Zacznę standardowo od "Morderstwa w Orient...".
    Pozdrawiam ciepło :)

    OdpowiedzUsuń