POD AUTORKSĄ LUPĄ - J. K. ROWLING

Witam Was z nowym cyklem , który rozpoczynam na swoim blogu. W kilku postach, z których każdy będzie skupiał się na innym autorze, post...


Witam Was z nowym cyklem, który rozpoczynam na swoim blogu. W kilku postach, z których każdy będzie skupiał się na innym autorze, postaram się przedstawić Wam ciekawostki o twórczości i życiu ulubionych pisarzy. Dzisiaj pod lupę wzięłam niezwykłą kobietę, której powieści ukształtowały dzieciństwo wielu osób, w tym także moje. Przedstawiam Wam Joanne Kathleen Rowling!
Na początek próbka jej twórczości. Znamy ją oczywiście dzięki siedmiotomowemu cyklowi książek o przygodach młodego czarodzieja - Harry'ego Pottera.
Warto wspomnieć o ósmej części serii, która będzie miała premierę w październiku. Jest to sztuka teatralna Harry Potter i przeklęte dziecko, którą Rowling napisała wraz z Jackiem Throne i Johnem Tiffanym.
Jako dodatek do serii, zostały wydane także trzy krótkie książeczki: Baśnie Barda Beedle'a, Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć oraz Quidditch przez wieki.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że J. K. Rowling jest także autorką znakomitej serii kryminałów (którą całkowicie uwielbiam). Są to powieści, które napisała pod pseudonimem Robert Galbraith. Opowiadają o przygodach ekscentrycznego detektywa Cormorana Strike'a oraz jego rezolutnej asystentki Robin Ellacott.Ostatnią książką, która została przetłumaczona na język polski jest powieść kryminalna dla dorosłych Trafny wybór.Teraz czas na porcję ciekawostek:
 • Przed publikacją Kamienia Filozoficznego jej wydawca zasugerował, aby podpisać książkę inicjałami, w obawie przed odstraszeniem czytelników damskim imieniem na okładce.
 • Pojawiła się w filmie Harry Potter i Komnata Tajemnic jako jedna z czarownic występujących na ulicy Śmiertelnego Nokturnu.
 • Została nagrodzona Orderem Uśmiechu przez poskie dzieci.
 • Rowling chciała wydać powieść, która nie będzie kupowana tylko przez pryzmat jej nazwiska na okładce. W tym celu przyjęła pseudonim Robert Galbraith i napisała Wołanie kukułki. Informacja o prawdziwym autorze wyciekła jednak do mediów, a J. K. Rowling cały zysk ze sprzedaży przeznaczyła na cele charytatywne.
 • Od 2012 roku działa internetowa strona Pottermore, na której Rowling publikuje wiele dodatkowych opowiadań i tekstów, o których nie wspominała w książkach.
 • Przyjaciel Rowling - Sean Harris - przyjeżdżał pod jej dom niebieskim fordem anglia, który później odegrał rolę w Harrym Potterze i Komnacie Tajemnic.
 •  Kiedy miała 15 lat u jej matki zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Kobieta zmarła w 1990 roku.
 • Jedną z ulubionych książek autorki są Opowieści z Narnii. To stamtąd pochodzi nazwisko Cedrika.
 • J. K. Rowling przyznała, że jako dziecko nienawidziła swojego nazwiska, ponieważ rówieśnicy przezywali ją wałek do ciasta (rolling pin) i zawsze chciała się nazywać Potter.
 • Kiedy pewnego razu Rowling odwiedziła forum internetowe Mugglenet, internauci kazali jej ,,siedzieć cicho, bo nie wie wystarczająco dużo o Harrym Potterze".
 • Alan Rickman był jedynym z aktorów, który wiedział wcześniej, co będzie się działo w późniejszych częściach książki. J. K. Rowling chciała, aby odegrał swoją rolę jak najlepiej.
 • Autorka pisała Harry'ego Pottera i kamień filozoficzny na maszynie do pisania.
 • Rowling ,,kolekcjonuje" dziwaczne i niezwykłe imiona, które spotyka w różnych miejscach, nawet na cmentarzach!
 • Decyzja o wydaniu książki była w pewien sposób nakręcona przez ośmioletnią córkę przewodniczącego wydawnictwa Bloomsbury, która dostała do przeczytania pierwszy rozdział i natychmiast zechciała mieć kolejny.
 • Kiedy w 1997 rękopis Harry'ego Pottera i kamienia filozoficznego został ukończony, odrzuciło go 12 wydawnictw. Dopiero Bloomsbury zgodziło się wydać książkę.
 • Podczas tworzenia Harry'ego Pottera, często pisała w kawiarniach w Edynburgu.
 • Pomysł na historię o świecie magii i młodym czarodzieju zrodził się w jej głowie podczas podróży pociągiem w 1990 roku.
 • Boi się pająków i ciasnych przestrzeni.
 • W czasach szkoły średniej Rowling słuchała zespołów takich jak The Smiths.

  Mam nadzieję, że podoba Wam się taki cykl, który mam zamiar kontynuować. Dajcie znać, jaka jest Wasza ulubiona powieść J. K. Rowling i czy znaliście te ciekawe fakty o niej. :)
  ____________________________
  Zapraszam także na:

  INSTAGRAM: books.of.souls


You Might Also Like

9 komentarze

 1. Ale fajny cykl! Prowadź go dalej koniecznie <3 a co do Rowling
  myślałam że ma jeszcze jedną książkę, coś związanego z drzewem ale chyba pomyliłam autorów :/
  świetne ciekawostki :D gratulacje dla niej że przekazała całą sumę pieniędzy z książek pisanych pod pseudonimem :)
  Buziaki :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Super pomysł na tę serię, a z twórczości Rowling uwielbiam wszystko, co się wiąże z Harrym i jego światem <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny pomysł na cykl. :)
  Panią Rowling uwielbiam za Harry'ego i jest to jedna z moich ulubionych autorek, więc z przyjemnością czytało mi się o niej.
  Pozdrawiam! :)
  http://recenzjeklaudii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Czyli seria książek, która jest bardzo popularna, dużo osób mi ją poelca, a ja i tak nie potrafię po nią sięgnąć, haha.
  Ale Trafny wybór jest na mojej półce.
  pozdrawiam, want-cant-must.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawostka z Mugglenet - to chyba coś w stylu Szymborskiej, która ledwo zdaje maturę, gdy interpretuje swój wiersz :D
  Bardzo fajny pomysł na cykl, znałam parę z tych informacji, ale sporo też mnie zaskoczyło ;)

  Paulina z naksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy pomysł, naprawdę lubię J.K.Rowling! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mimo, że kilka lat temu byłam wielką fanką Pottera, teraz uważam, że Rowling najlepiej sprawdza się w kryminalach. Seria z Cormoranem Strikiem jest mistrzowska!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajny pomysł na posty! Nie wiedziałam o tych wszystkich faktach dotyczących Rowling:) Najbardziej rozśmieszyło mnie "Kiedy pewnego razu Rowling odwiedziła forum internetowe Mugglenet, internauci kazali jej ,,siedzieć cicho, bo nie wie wystarczająco dużo o Harrym Potterze", muszę to opowiedzieć mojej przyjaciołce, która też jest ogromną fanką Pottera.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Z pewnością będę czytywać tę serię, bo uwielbiam ciekawostki odnośnie autorów i ich książek. Wiele z tych wymienionych w tym wpisie nie znałam, na przykład o wizycie Rowling na Mugglenet. :) Zabawne! I tak jak ktoś wspomniał wyżej, skojarzyło mi się z Szymborską!

  Pozdrawiam serdecznie z:
  www.bookprisoner.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń