,,After. Płomień pod moją skórą'' Anna Todd - RECENZJA #3

Autor: Anna Todd Tytuł oryginalny: After Wydawnictwo: Znak Rok wydania: 2015 Liczba stron: 632 Moja ocena: 4/10 W 2014 roku Af...Autor: Anna Todd
Tytuł oryginalny: AfterWydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 632
Moja ocena: 4/10


W 2014 roku After zdobył ogromną popularność. Autorka  - Anna Todd początkowo publikowała tę historię pod pseudonimem imaginator1D poprzez aplikację Wattpad, jednak kiedy doczekała się ona ponad miliarda odsłon, została wydana w formie książki. W pierwszej wersji bohaterami byli członkowie zespołu One Direction, jednak po wydaniu książki imiona tych postaci zostały zamienione (na przykład Harry stał się Hardinem, a Zayn Zedem).Theresa Young właśnie zaczyna naukę  na swojej wymarzonej uczelni - Washington Central University. Studia otwierają jej drzwi do upragnionej pracy w wydawnictwie. Jej życie jest aż nazbyt ułożone – ma opiekuńczego chłopaka Noah, którego zna od dzieciństwa, dosyć apodyktyczną matkę, której bardzo zależy na wysokim wykształceniu Tessy, oraz ogromne oczekiwania na przyszłość. Dziewczyna szczegółowo rozplanowuje każdy dzień co do godziny, a każda nieoczekiwana zmiana zaburza jej porządek. 
Wyjątkowo poukładane życie Tessy wywraca się do góry nogami, kiedy poznaje Hardina Scotta. Chłopak jest, najprościej mówiąc, nie do zniesienia. Jest arogancki, wulgarny i perwersyjny. Szczególnie wykształcił w sobie sztukę ranienia innych i nie szczędzi obraźliwych komentarzy, szczególnie pod adresem Theresy. Ma dwa oblicza: w jednej sekundzie potrafi być pociągający i, na swój pokręcony sposób, uroczy, a już po chwili znów jest tym gburowatym Hardinem-palantem. W dodatku w najmniejszym stopniu nie przypomina chłopaków,  z jakimi dziewczyna miała styczność wcześniej – jego ciało jest pokryte tatuażami i kolczykami, a garderoba ogranicza się do czarnych spodni i białych koszulek. 
Jednak jakimś sposobem, pomimo znaczących różnic między nimi, Hardina i Tessę połączy uczucie, jakiego dziewczyna wcześniej nie zaznała. To właśnie ten zbuntowany chłopak pokaże jej, co straciła w swoim spokojnym i bezpiecznym życiu i obudzi w niej jej prawdziwą osobowość. 
Pomimo mojej oceny tej książki, która jest dosyć przeciętna, nie mogę odmówić  jej wartkiej akcji i całkiem interesującej fabuły. Chociaż powieść ma aż 634 strony, zdołałam przeczytać ją w cztery dni i przez większość czasu byłam nią zaciekawiona. 
Podobają mi się mocno wykreowani bohaterowie: zarówno Hardin, jak i Tessa są całkiem określeni i mają swój odmienny charakter. Nawet Cały ich burzliwy związek budził we mnie pewną ekscytację i zainteresowanie. Hardin nieustannie wbija sztylety w pozornie silną psychikę Tessy, a dziewczyna zakochuje się w nim powoli i mocno. Jest to zdecydowanie toksyczny związek, ale były momenty, w których ta para podobała mi się.
Więc co sprawiło, że nie wystawiłam jej lepszej oceny?

Niestety, jak na mój gust, w książce było zdecydowanie zbyt wiele scen erotycznych pomiędzy Hardinem a Tessą. Może na początku było to w jakiś sposób intrygujące, ponieważ dla dziewczyny była to zupełnie nowa sytuacja, a w czytelniku budziło jakieś emocje. Jednak książka ma ponad dziewięćdziesiąt rozdziałów, a różnorodne formy stosunków Hardina i Tessy mają miejsce prawie w każdym z nich! Tak więc po którymś z kolei razie było to najzwyczajniej nużące. Przecież nie myślałam o sięganiu po powieść erotyczną a niestety w pewnym sensie tak się stało.


Plusem jest jednak zakończenie, które pozostaje otwarte i zachęca czytelnika do sięgnięcia po kolejną cześć serii After


Sama nie wiem jeszcze, czy skuszę się na drugą cześć książki. W pierwszej było wiele sprzecznych dla mnie plusów i minusów. 


Tak więc  After mogę polecić fanom literatury erotycznej, jednak tym, którzy szerokim łukiem omijają ten gatunek, radzę przemyśleć sięgnięcie po tę książkę. Jest ona bardzo długa, a czas przeznaczony na nią na pewno można poświecić lepszej lekturze. :)____________________________
FACEBOOK: Books of Souls
INSTAGRAM: books.of.souls
You Might Also Like

5 komentarze

 1. Hmm.. trochę słyszałam o tej książce i nie za bardzo rozumiem jej fenomen,w najblizszym czasie raczen po nią nie sięgnę...ciekawa recenzja
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie books--my-life.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nienawidzę tej książki, chociaż przeczytałam całą serię. Problem taki, ze ona wciąga i irytuję. Uważam, że jest też trochę nudna. Ile można się kłócić i godzić? Poza tym sposób wykonania też nie jest za dobry... No ale.

  zapraszam na Podsumowanie miesiąca, Polecam Goodbook
  http://want-cant-must.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam szczerze, że usilnie poszukiwałam w "dobrej cenie" całej tej serii, jednak po przeczytaniu Twojej recenzji widzę iż książka była za bardzo rozreklamowana. Dodatkowo zniechęcił mnie fakt, iż pierwszymi bohaterami byli członkowie zespołu One Direction. Po tym mogę spokojnie stwierdzić że moja pogoń za tą serią została zakończona.
  Poza tym sceny erotyczne w każdym rozdziale...? Serio...??? Nawet Grey miał ich mniej ;) Dziękuję bardzo za recenzję i za zaoszczędzenie mojego czasu, który bym nadal poświęcała na poszukiwanie książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałam wszystkie i szczerze powiem, że bez szału. No jeszcze druga część była tak w miarę wciągająca, ale pozostałe już mnie nużyły. I Hardin i Tessa doprowadzali mnie do szału ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zaledwie wczoraj skończyłam czytać drugi tom i - uwierz - doprowadzali mnie do szału jak cholera :D Ale mimo wszystko chyba zdecyduję się na kolejne tomy, może jeszcze nie teraz, ale kiedyś na pewno :)

   Usuń