POD AUTORSKĄ LUPĄ - MATTHEW QUICK

Witajcie! Dzisiaj kontynuacja mojego cyklu , w którym bliżej poznajemy znanych pisarzy . Ostatnio pisałam o J. K. Rowling (kilk) , a tym r...Witajcie!
Dzisiaj kontynuacja mojego cyklu, w którym bliżej poznajemy znanych pisarzy. Ostatnio pisałam o J. K. Rowling (kilk), a tym razem chciałabym przybliżyć Wam postać autora popularnych książek młodzieżowych - Matthew Quicka. Często się zdarza, że czytając książkę nie zdajemy sobie sprawy, kto siedzi po drugiej stronie - kto jest jej twórcą. Pisarze nieraz okazują się równie ciekawi jak ich twórczość. Zapraszam!Z jakich książek znamy Matthew Quicka? Dla mnie przede wszystkim są to powieści młodzieżowe, które charakteryzują się prostym, przyjemnym stylem, przekazującym najważniejsze wartości w obrazowy sposób. Historie opowiedziane przez Matthew Quicka trafiły do mojego serca dzięki oryginalności bohaterów i ukazaniu rzeczywistości ludzkiego życia - przyziemne problemy, znaczenie prawdziwej przyjaźni, walka z tym, co próbuje nas powstrzymać od bycia sobą.

Matthew Quick stworzył trzy powieści młodzieżowe: Prawie jak gwiazda rocka, Wybacz mi, Leonardzie oraz Niezbędnik obserwatorów gwiazd.

Ponadto w języku polskim zostały wydane także dwie inne książki autora: Poradnik pozytywnego myślenia oraz Wszystko to, co wyjątkowe. Na podstawie pierwszej z tych książek został nakręcony film z Jennifer Lawrence oraz Bradleyem Cooperem w rolach głównych.Istnieją jeszcze dwie książki Matthew Quicka, które nie zostały przetłumaczone na język polski. Są to The Good Luck of Right Now oraz Love May Fail.Pora na porcję ciekawostek:
 • Matthew Quick urodził się w 1973 roku, ma więc teraz 43 lata.
 • Ukończył literaturę angielską na La Salle University i został nauczycielem języka angielskiego, jednak zdecydował się rzucić pracę, aby rozpocząć pracę nad swoją pierwszą książką - Poradnikiem Pozytywnego Myślenia.
 • Żona Quicka, Alicia Bessette, również zajmuje się pisaniem książek.  Poza tym, jest pianistką.
 • Autor podczas pisania Poradnika Pozytywnego myślenia zmagał się z depresją.
 • Bohaterowie książek Quicka często zmagają się z chorobami psychicznymi. Autor czerpał inspirację ze swojego doświadczenia zawodowego, jako nauczyciela liceum i szkolnego doradcy psychologicznego. Pracował też w ośrodku dla "trudnej młodzieży".
 • Matthew Quick podczas pracy jako nauczyciel wciąż marzył o byciu pisarzem, wydawało mu się, że nie jest tym, kim powinien być. Pewnego dnia postawił wszystko na jedną kartę, rzucił pracę i wyjechał z żoną w podróż po Ameryce Południowej.
 • Zanim jakiekolwiek wydawnictwo zgodziło się wydać Poradnik Pozytywnego Myślenia, autor otrzymał ponad 70 listów z odmową.
 • Ciągłe odrzucanie jego powieści przez wydawnictwa i coraz większe problemy finansowe sprawiały, że Matthew Quick był w coraz gorszym stanie. Wtedy nagle, kiedy autor wyszedł pobiegać i zobaczył chmurę podświetloną jasnym promieniem, zyskał nową nadzieję. Zatytułował więc swoją pierwszą powieść "Silver Linings", czyli "srebrna podszewka" - w przenośni "promyk nadziei".
 • Matthew Quick nie brał bezpośrednio udziału w kręceniu adaptacji filmowej ,,Poradnika pozytywnego myślenia", dał reżyserowi wolną rękę. Stąd tyle różnic pomiędzy filmem a książką.
 • Podczas promocji ,,Niezbędnika obserwatorów gwiazd" w Brazylii, do Matthew Quicka podszedł chłopak i wręczył mu list, w którym napisał, że kilka miesięcy temu rozważał popełnienie samobójstwa, jednak po przeczytaniu książki Quicka zdecydował się porozmawiać z rodzicami i udał się na terapię. Napisał: „Nie jest idealnie, ale jakoś jest. Daję radę i przynajmniej żyję. To dzięki Panu. Dziękuję”.
 • Dorastał na przedmieściach Filadelfii, tak samo jak stworzony przez niego bohater - Leonard Peacock.
 • Kiedy ukazał się „Poradnik pozytywnego myślenia”,przyjaciel Quicka, który jest zdiagnozowanym schizofrenikiem, podszedł do niego i zapytał: „Skąd ty wiesz o tych wszystkich uczuciach? To jest prawdziwe”. Autor odpowiedział: ,,Też się z tym zmagałem".
 • W ,,Poradniku pozytywnego myślenia" piosenką, która prześladuje głównego bohatera Pata jest ,,Songbird" Kenny'ego G. Początkowo piosenką tą miała być ,,My Cherie Amour" Steviego Wondera, jednak autor nie mógł zyskać pozwolenia na cytowanie piosenki.
 • Matthew Quick wywodzi się z robotniczego środowiska, w którym jego chęci i marzenia o zostaniu pisarzem zawsze były niezrozumiane i źle widziane.
_____________________________________

Według mnie, Matthew Quick jest bardzo inspirującą osobą, nie tylko jeśli czytało się jego książki. Jest przykładem na to, że czasem aby robić to, co się kocha, trzeba wykazać się ogromną odwagą. Naprawdę imponuje mi siła, jaką musiał się wykazać Quick, aby być w tym miejscu, w którym jest dziś.

Czy czytaliście którąś z powieści Matthew Quicka? Czy któryś fakt z jego życia szczególnie Was zainteresował? Dajcie znać, co sądzicie o tym cyklu "Pod autorską lupą" i jakich pisarzy chcielibyście w nim znaleźć. :)

____________________________
Zapraszam także na:

FACEBOOK: Books of Souls
INSTAGRAM: books.of.souls

You Might Also Like

7 komentarze

 1. Bardzo ciekawe! Lubię książki Quicka, więc tym bardziej świetnie czytało mi się ten artykuł. Chętnie dowiedziałabym się nieco więcej o Johnie Greenu :) To również inspirujący pisarz :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale świetny post, akurat Matthew Quick to mój ulubiony autor, więc świetną opcją było dowiedzenie się o nim czegoś więcej. Najbardziej chyba spodobał mi się fakt, o tym chłopaku i liście o samobójstwie. To piękne, że czyjaś książka może zmienić czyjeś życie. Kontynuuj serię, bo jest naprawdę ciekawa. Bardzo chciałbym dowiedzieć się czegoś o Sarze J. Maas lub Remigiuszu Mrozie, to byłoby ciekawe!
  Pozdrawiam bardzo serdecznie ;)
  http://czytamboczytam.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam trzy książki Quicka, ale naprawdę trudno wybrać mi tą najlepszą. Każda jest na swój sposób wyjątkowa :) Nie sądziłam nawet, że sam autor jest tak ciekawą osobą, jego depresja oraz praca przy trudnej młodzieży trochę wyjaśniają, dlaczego jego książki są aż tak emocjonalne i przemawiają do czytelników. A ta historia z listem niedoszłego samobójcy - coś pięknego! To chyba najbardziej inspirujące momenty dla pisarza :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Posty takiego typu są bardzo ciekawe i fajne, dobrze, że takie tworzysz.
  Autor jest mi teraz bliższy, bo wcześniej słyszałam jedynie o jego książce.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie na nowy TAG
  polecam-goodbook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Jasne, że czytałam ;) Na razie tylko trzy ("Poradnik...", "Wszystko to, co jest wyjątkowe" i "Wybacz mi, Leonardzie"). I o ile ten najbardziej popularny "Poradnik..." zrobił na mnie bardzo, bardzo średnie wrażenie, o tyle Leonard mną wstrząsnął. Wydaje mi się, że Quick lepiej odnajduje się w młodzieżowych powieściach i nie mogę się już doczekać, gdy sięgnę po jego pozostałe książki.

  Pozdrawiam ciepło,
  Paulina z naksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Znam autora, aczkolwiek nie czytałam jeszcze nic z jego twórczości, chociaż bardzo chcę sięgnąć po "Wybacz mi, Leonardzie". "Pamiętnik pozytywnego myślenia" oglądałam, świetny film i mam nadzieję, że książkę również uda mi się przeczytać. Ogólnie bardzo ciekawa postać, dużo przeszedł w życiu, dlatego tym bardziej jego książki mogą być naprawdę dobre.
  Pozdrawiam i serdecznie zapraszam do siebie :)
  BOOK MOORNING

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam możliwość przeczytania jego książek i chyba z niej skorzystam :D seria postów super, ten mi się bardziej podobał niż poprzedni, więc oby tak dalej! :p chętnie poczytałabym o Rochelle Mead albo Rainbow Rowell ;)

  OdpowiedzUsuń